top of page
Search
  • Writer's picturevoytekputz

205 Urodziny Chopina i przyjecie w Ogrodzie Chopina w Grant Park Chicago


Dnia 1-szego marca Chicago Chopin Foundation wraz z ponad 100 osobową grupą miłośnikow muzyki Chopina, celebrowała 205-tą rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Miejscem przyjęcia urodzinowego i przybycia gości Pana Chopina był oczywiście przyszły Ogród Chopina w Grant Parku w jeszcze bajkowej zimowej sceneri.

Na 11 St. i Michigan Ave. urodzinowych gości witał muzyką podhalański zespół "Sleboda" w strojach góralskich, który jako jedyny odważył się wystąpić, w lekko minusowej temperaturze, demonstrując, że muzyka Chopina jest im także bliska.

President Chicago Chopin Foundation Wojtek Putz, powitał zebranych i wyjaśnił cel tego ambitnego projektu, który po otrzymaniu pozwolenia od miasta a ściślej od organizacji zarządzajacej miejskimi parkami w Chicago, Chicago Park District już dzieje się na naszych oczach.

Na okazję tych 205-tych urodzin Chopina Leszek Starczewski napisał piękny wiersz, odczytany przez Marcina Kowalika, który ze wzruszeniem wysłuchali zgromadzeni goście.

Zenon Kurdziel główny architekt projektu objaśnił stronę techniczną, przyszłe usytowanie pomnika Chopina, który będzie zwrócony twarzą w kierunku miasta, położenie sceny na której będą się odbywały koncerty i miejsca gdzie będzie znajdowała się widownia.

Zbyszek Banaś znany krytyk filmowy przeprowadził krótką sądę wśród publiczności dlaczego projekt ten jest szczególnie ważny dla nas Polaków.

Wraz zespołem i jego kierownikiem Marianem Bryją cała nasza grupa odśpiewała po polsku 205 Lat i tradycyjny Happy Birthday Chopin, wznosząc toast herbatą i kawą dostarczoną przez Stuarta z Sawa's Old Warsaw. Panie Iwona Puc i Ania Ejsmont rozlosowały 20 biletow na wystep Chicago Civic Orchestra i na główną nagrodę, którą była luksusowa edycja Chopin Vodka.

W pewnym momencie wszyscy rzucili sie na fortepian i w mgnieniu oka go zjedli, bo był zrobiony z przepysznego ciasta tortowego sponsorowanego przez Bognę Solak właścicielkę Oak Mill Bakery.

Po wylizaniu talerzy i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, w urodzinowych humorach przenieśliśmy się do pobliskiego Piano Forte gdzie już czekał na nas dr. Jarosław Gołębiowski który uraczył nas koncertem chopinowskim na wspaniałym fortepianie marki Fazioli i który swoj wystep przeplatał opowieściami z życia i twórczości Chopina. Na zakończenie, Leo Rainz zagrał kilka utworów lżejszego autoramentu, w tym swoje urocze kompozycje.

Ujawnieni też zostali posiadacze szczęśliwych numerków loterii, której rezultatem była zbiórka $530.00 a suma ta zasili skromy jeszcze budżet Fundacji.

Wszyscy uczestnicy mieli odczucie, że na ich oczach dzieje sie historia i przyczyniają się do powstania Ogrodu Chopina w niepowtarzalnym miejscu w Grant Parku.

Wsród gości biorących udział w uroczystości było wiele osób ze świata artystycznego, między innymi Grażyna Auguścik.

Chicago Chopin Faundation zamierza ponawiać koncerty pianistyczne w Ogrodzie Chopina liczac na Państwa uwagę i poparcie projektu Ogrodu Chopina.

Licznie przybyli goście do Ogrodu Chopina dowodzą, że muzyka Chopina się nie starzeje, jest kochana i pozostaje wiecznie żywa .

Uczestnikom 205-tych Urodzin Chopina w Grant Parku serdecznie dziękujemy za przyjście na przyjęcie urodzinowe do Ogrodu Chopina i poparcie jego budowy.

Wszystkich sympatyków muzyki Chopina zachęcamy do wsparcia i przyłączenia się do naszego projektu budowy Ogrodu Chopina, w Grant Parku gdzie piękne tony utworów Chopina będą rozbrzmiewać w czasie letnich koncertow fortepianowych.

Gazeta Codzienna z NY ktora dostepna jest na terenie USA i Kanadzie zmiescila informacje o Urodzinach Chopina : Niezwykłe urodziny Chopina w Chicago. Cala Polonia popiera Ogrod Chopina.

49 views0 comments
bottom of page