top of page
Search
  • Writer's picturevoytekputz

Wielki Koncert Konstytucyjny Maj 6, 2023 - 2pm - at Grant Park in Chicago

Updated: May 12, 2023


Witajcie na stronie Chicago Chopin Foundation organizacji non-profit, której celem jest promowanie muzyki Fryderyka Chopina oraz zbudowanie Ogrodu Chopina wraz z pomnikiem poświęconym kompozytorowi w Grant Parku, gdzie bedą się odbywały koncerty pianistyczne i inne koncerty dostępne bezpłatnie dla szerokiej publiczności.


Colorful and musical event to celebrate the May 3 Polish Constitution with joy, dancing, and signing to praise the Polish tradition, culture, music, and independence by the Chicago Polonia showcasing “Witaj Majowa Jutrzenko” and a splendid Grand Polonaise dance around the Garden.


Spectators will also see traditional dances by Lajkonik Ensemble and enjoy great music – the Chopin Concert by Marta Dudek, Peter Dudek, and Natalia Kawalec.


This free event takes place in the open air.


Z radością ogłaszamy, że w sobotę, 6 maja 2023 roku, o godzinie 14:00, tuż po 3 Majowej paradzie organizujemy Wielki Koncert Konstytucyjny w Ogrodzie Chopina przy Michigan Ave & 11th Street w Grant Parku.


Wystapia w nim wybitni artyści w programie słowno-muzycznym "Witaj Majowa Jutrzenko" i zaprezentują polskie narodowe tańce i pieśni a także koncert na piano i skrzypce utworów Chopina.


Nasze wydarzenie będzie również w szczególny sposób celebrować Dzień Konstytucji 3 Maja, który jest ważnym świętem dla narodu polskiego.


Podczas przedstawienia w Grant Parku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik, który

powstał 31 lat temu, jesienią 1991 r., przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago. W zespole tańczy stu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Lajkonik zapraszany jest do udziału w koncertach oraz festiwalach na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, a od 1996 roku reprezentuje Polonię chicagowską na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju oraz w Rzeszowie. Dyrektorem zespołu jest ks. Andrzej Totzke SChr, a kierownikiem artystycznym Halina Misterka.
Wśród artystów, którzy wystąpią podczas wydarzenia w Grant Park, zobaczymy

Peter Dudek, altowiolista, w duecie rodzinnym wraz ze swoją utalentowaną matką i pianistką Martą Dudek.

Peter reprezentuje środowisko polsko-amerykańskie. Peter rozpoczął swoją karierę od zdobycia złotego medalu w konkursie The Fischoff National Chamber Music Competition w 2017 roku. Jest absolwentem The Juilliard School w Nowym Yorku, Itzhak Perlman’s, Perlman Music Program jak również Pinchas Zukerman’s, Young Artists Program. Otrzymał stypendia m.in. The Kosciuszko Foundation, Polish National Alliance i Polish & Slavic Federal Credit Union.


Marta Dudek pianistka i pedagog jest absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie klasy prof. Janiny Baster, i jest kierownikiem muzycznym i akompaniatorem Zespołu Pieśni i Tańca Lajkonik od 1992 roku.
W Koncercie usłyszymy także wokalistkę Natalię Kawalec.

Natalia to była studentką Belmont University w Nashville, finalistka The Voice Kids w Polsce oraz utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i muzyki. Obecnie pracuje nad nowym materiałem muzycznym. Natalia jest także absolwentką Polskiej szkoły św. Trójcy w Chicago oraz zespołu pieśni i tańca LAJKONIK.


Serdecznie zapraszamy!W Fundacji Chopina wierzymy, że muzyka jest potężnym narzędziem, które może jednoczyć ludzi i przekraczać granice kulturowe. Naszym celem jest dzielenie się radością i pięknem muzyki Chopina z ludźmi w każdym wieku i z różnych środowisk, a także inspirowanie miłości do muzyki klasycznej.


Zapraszamy Państwa do wzięcia udzialu w Wielkim Koncercie Konstytucyjnym i przyłączenia się do wspólnego świętowania Dnia Konstytucji 3 Maja w szczególnym miejscu jakim jest dla Poloni Ogród Chopina, który powstaje aby celebrować muzykę i postać Fryderyka Chopina. .


To z pewnością będzie niezapomniane doświadczenie i nie możemy się doczekać, aby Was tam zobaczyć!
139 views0 comments

Comments


bottom of page